ژئوتکستایل با الیاف پلی استر

فهرست مطالب

پارچه مصنوعی، بافته اجرائی، زمین پارچه، فیلتر پارچه ای، پارچه ساختمانی، لایه نمدی و در نهایت ژئوتکستایل نامهای مختلفی برای یک محصول ارزشمند هستند که به دلیل داشتن خصوصیاتی مانند اجرای بسیار سریع و راحت ،وزن کم، مقاومت بالا، مقرون به صرفه بودن، پایداری طولانی مدت ،تخریب کمتر طبیعت و یکنواختی در  اجراء در اکثر کشور ها مورد استقبال قرار گرفته است.

بر طبق تعریف، ژئوتکستایل به منسوجاتی الیافی اطلاق می گردد که نسبت به سیالاتی از قبیل آب و گازهانفوذ پذیر است. ژئوتکستایلها را بر اساس روش تولید می توان به سه گروه محصولات بافته، نبافته وبافته گره دار تقسیم نمود

ژئوتکستایل ها ورقه های هستند  که از پلی پروپیلن، پلی استر ، پلی اتیلن ،پلی آمید و…تشکیل شده اند. ژئوتکستایل های غیر بافته را می توان مانند نمد تهیه کرد، به گونه ای که یک تسمۀ حامل توده ای از فیبر ها را وارد دستگاهی می کنند که باعث می شود همۀ آنها به شکل یک پارچۀ یکدست درآیند.

این دستگاه ها ممکن است پارچه های تولید شده را از طریق عبور دادن سوزن های خاردار از میان پارچه ها بوسیلۀ فیبرهایشان به یکدیگر متصل کنند و یا از پیوندهای شیمیایی و پیوندهای گرمایی برای این کار بهره می برند. برخی ژئوتکستایل ها در واقع بیشتر به پارچه های فیبری  شباهت دارند تا به ژئوسنتتیک ها. این مواد ماندگاری طولانی دارند و هزینۀ انها در مقابل ژئوسنتتیک ها ناچیز است.

کاربردها

به طور معمول از ژئوتکستایل در مصارف مختلفی مانند زهکشی،فیلتراسیون زهکشی، ساخت راه آهن، سد ،جاده، تونل، تسلیح خاک، ساخت استخرهای ذخیره آب و دریاچه های مصنوعی، حفاظت سواحل دریا و رودها استفاده میشود.

به طور کلی عملکردهای مختلفی را که از ژئوتکستایل در کاربردهای مذکور انتظار میرود ،به شکل زیر میتوان طبقه بندی نمود:

۱-جداسازی : به عنوان لایه متخلخل انعطافپذیر دارای نفوذپذیری زیاد، ژئوتکستایل منجر به جداسازی دو نوع مختلف بافت خاک میشود که کارآیی هردو نوع مصالح بهبود میبخشد.

۲- تسلیح : در بسترهایی مانند خاک لجنی، ماسه بادی و امثال آنها که دارای ظرفیت باربری پایین هستند جهت تسلیح نمودن خاک و افزایش مقاومت آن از ژئوتکستایل استفاده میشود.

۳- زهکشی : استفاده از ژئوتکستایل برای لندفیلها و محلهای دفن زباله، پشت دیوار حائل، دیواره تونلها، استفاده در زیر خاکریز جادهها مرسوم است.

۴- فیلتراسیون : ژئوتکستایل دارای قابلیت عبور انتخابی آب و محافظت از ورود ریزدانه های بالادست به داخل حفرههای زهکش است و میتواند جایگزین فیلترهای متداول در زهکشی شود

۵-  حفاظت : از ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ژئوممبران استفاده میشود. ژئوتکستایل بر روی بستر خاکی و در زیر ورق ژئوممبران قرار گرفته و از آن در برابر آسیبهای احتمالی محافظت مینماید .

مشخصات فنی

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری با ایمیل

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید