ژئوتکستایل با الیاف پروپیلن

فهرست مطالب

پلي پروپيلن يك ماده چند كاربردي است كه سريعتر از الياف پليمر ديگر توليد مي شود. پلي پروپيلن امكانات زيادي براي رسيدن به توليد مطلوب و آماده سازي نهايي را براي توليد كننده ها و مصرف كننده هاي نهايي ارائه مي كند.
پلي پروپيلن نقش مهم و فزاينده اي در كاربردهاي نساجي ايفاد مي كند. در واقع pp حدود 35% كل الياف بشر ساخت (Man-made) و 23% كل الياف مصرفي (الياف طبيعي و مصنوعي) در صنعت نساجي را تشكيل مي دهد.
حتي در بدترين شرايط ركود اقتصادي، هنوز هم رشدي بين 6 تا 7 درصد در يـك سـال و از اليـاف ديگر رشد بيشتري دارد. به علت افزايش توسعه اخير محصولات نـساجي، ديـدگاه محـصولات سـاخته شده از پلي پروپيلن قابل توجه است. با رسيدن محصولات جديد به بازار، ارزش پلي پـروپيلن بعلـت استفاده در روكش صندلي، كف پوشها، رو به افزايش است.
مواد اوليه براي توليد پروپيلن :
مـواد اوليـه ساخت پروپيلن، دو عنصر كـربن و هيدروژن است. اين عناصر در طبيعت به وفور يافت مي شوند اما تبديل هيدورژن و كربن به پلي پروپيلن به طور مستقيم در سطح وسيعي عملي نشده است. صنايع نفت و پتروشيمي پس از سالها كوشش مستمر موفق شدند كه گاز پروپان و مشتقات آن را از فرايندهاي متفاوت كراكينگ، تسويه و تصفيه و با قيمت مناسب توليد و براي توليد پلي پروپيلن در يك صنعت جديد استفاده كنند. كراكينگ، فرايند حرارت دهي به نفت خام است كه در دماهاي متفاوت، همراه يا بدون مواد ديگر انجام مي شود و حاصل آن، بسياري مشتقات نفت مانند سوختها و گازهاي مختلف ديگر و پروپيلن است .

به طور معمول از ژئوتکستایل در مصارف مختلفی مانند زهکشی،فیلتراسیون زهکشی، ساخت راه آهن، سد ،جاده، تونل، تسلیح خاک، ساخت استخرهای ذخیره آب و دریاچه های مصنوعی، حفاظت سواحل دریا و رودها استفاده میشود.

به طور کلی عملکردهای مختلفی را که از ژئوتکستایل در کاربردهای مذکور انتظار میرود ،به شکل زیر میتوان طبقه بندی نمود:

۱-جداسازی : به عنوان لایه متخلخل انعطافپذیر دارای نفوذپذیری زیاد، ژئوتکستایل منجر به جداسازی دو نوع مختلف بافت خاک میشود که کارآیی هردو نوع مصالح بهبود میبخشد.

۲- تسلیح : در بسترهایی مانند خاک لجنی، ماسه بادی و امثال آنها که دارای ظرفیت باربری پایین هستند جهت تسلیح نمودن خاک و افزایش مقاومت آن از ژئوتکستایل استفاده میشود.

۳- زهکشی : استفاده از ژئوتکستایل برای لندفیلها و محلهای دفن زباله، پشت دیوار حائل، دیواره تونلها، استفاده در زیر خاکریز جادهها مرسوم است.

۴- فیلتراسیون : ژئوتکستایل دارای قابلیت عبور انتخابی آب و محافظت از ورود ریزدانه های بالادست به داخل حفرههای زهکش است و میتواند جایگزین فیلترهای متداول در زهکشی شود

۵-  حفاظت : از ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ژئوممبران استفاده میشود. ژئوتکستایل بر روی بستر خاکی و در زیر ورق ژئوممبران قرار گرفته و از آن در برابر آسیبهای احتمالی محافظت مینماید .

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری با ایمیل

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید